HPLC Columns
- (11)
- (5)
- (322)
- (218)
- (1)
- (803)
- (7)
- (1)
- (1)
- (146)
- (466)
- (954)
- (1)
- (56)
- (1)
- (72)
- (53)
- (1)
- (350)
- (25)
- (798)
- (114)
- (1)
- (21)
- (101)
- (1)
- (230)
- (24)
- (2)
- (3)
- (10)
- (1)
- (2)
- (10)
- (11)
- (2)
- (245)
- (62)
- (1)
- (731)
- (12)
- (1)
- (9)
- (15)
- (2)
- (3)
- (130)
- (1)
- (12)
- (5)
- (16)
- (4)
- (1)
- (16)
- (8)
- (3)
- (3)
- (5)
- (17)
- (6)
- (1)
- (6)
- (1)
- (2)
- (3)
- (250)
- (1)
- (1)
- (2)
- (15)
- (303)
- (10)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (204)
- (1,350)
- (4)
- (4)
- (161)
- (1)
- (1)
- (82)
- (20)
- (9)
- (78)
- (904)
- (1)
- (14)
- (2)
- (156)
- (12)
- (4)
- (438)
- (17)
- (1,616)
- (2)
- (2)
- (8)
- (1)
- (79)
- (7)
- (35)
- (2)
- (9)
- (3)
- (30)
- (9)
- (82)
- (1)
- (25)
- (1)
- (9)
- (10)
- (2)
- (3)
- (25)
- (39)
- (90)
- (440)
- (25)
- (2)
- (33)
- (3)
- (13)
- (165)
- (29)
- (15)
- (12)
- (6)
- (138)
- (471)
- (61)
- (4)
- (1,119)
- (30)
- (21)
- (5)
- (2)
- (80)
- (24)
- (2,844)
- (3)
- (5)
- (2)
- (24)
- (2)
- (24)
- (17)
- (27)
- (5)
- (4)
- (1)
- (1)
- (4)
- (1,173)
- (1)
- (4)
- (10)
- (455)
- (19)
- (1)
- (668)
- (18)
- (268)
- (3)
- (12)
- (2)
- (144)
- (245)
- (5)
- (141)
- (2)
- (13)
- (141)
- (443)
- (49)
- (124)
- (5)
- (69)
- (54)
- (3)
- (61)
- (5)
- (191)
- (2)
- (11)
- (16)
- (8)
- (6)
- (84)
- (3)
- (1)
- (5)
- (146)
- (1)
- (1)
- (629)
- (22)
- (88)
- (7)
- (7)
- (13)
- (11)
- (411)
- (41)
- (104)
- (34)
- (14)
- (129)
- (11)
- (2)
- (2)
- (13)
- (174)
- (87)
- (10)
- (1)
- (227)
- (2)
- (8)
- (45)
- (3,453)
- (67)
- (13)
- (3)
- (1)
- (9)
- (7)
- (3)
- (29)
- (83)
- (31)
- (2)
- (11)
- (4)
- (68)
- (1)
- (4)
- (4)
- (1)
Filtered Search Results
MilliporeSigma™ SeQuant™ ZIC-HILIC HPLC Metal-free PEEK Guard Columns and Kit
PEEK coated HPLC column
| Pore Size | 200 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Porosity | 200 Å |
Thermo Scientific™ Acclaim™ Trinity P1 HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use these mixed-mode columns for simultaneous separation of pharmaceutical drug substances and their counter ions with high efficiency.
| Pore Size | 300 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Stationary Phase | Reversed Phase/Anion Exchange/Cation Exchange |
| Temperature | 45°C |
| Phase | Reversed Phase and Ion Exchange |
| Endcapped | Proprietary |
| Column Type | Mixed Mode |
| pH | 2.5 to 7 |
| Green Features | FSC |
| Surface Area | 100 m²/g |
| Max. Pressure | 4500 psi (310 bar) |
| Product Line | Acclaim |
Thermo Scientific™ Acclaim™ Surfactant Plus HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use for simultaneous separation of anionic, nonionic, cationic, and amphoteric surfactants with CAD and LC-MS detection.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | Proprietary |
| Temperature | 50°C |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Spherical, Fully Porous, Ultrapure Silica |
| Column Type | Specialty/Application Specific |
| pH | 2.5 to 7.5 |
| Green Features | FSC |
| Surface Area | 300 m²/g |
| Product Line | Acclaim |
Thermo Scientific™ BetaSil™ C8 HPLC Columns, 5μm Particle Size
High surface area with high bonded phase coverage
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | C8 |
| Phase | Reversed Phase |
| For Use With | LC/MS Separation |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Reversed Phase |
| Column Chemistry | Octyl |
| Surface Area | 310 m²/g |
| Particle Size | 5 μm |
| Carbon Load | 12% |
| Packing Material | Silica |
| pH | 2 to 9 |
| Particle Shape | Spherical |
| Film Thickness | 5 μm |
| USP Type | L7 |
| Pore Size | 100 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Type | Cartridge |
| Stationary Phase | C8 |
| Phase | Reversed Phase |
| Packing Material | Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| Material | Stainless Steel |
| USP Type | L7 |
Thermo Scientific™ ProPac™ IMAC-10 HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Resolve target proteins using a single column in a high-resolution gradient run with ProPac IMAC-10 LC Columns.
| Pore Size | Nonporous |
|---|---|
| Particle Size | 10 μm |
| Stationary Phase | Lysozyne Poly(IDA) Grafts |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Affinity Separation |
| Packing Material | Spherical, Nonporous Polymer |
| Column Type | Separation of Metal-Binding Proteins |
| pH | 2 to 12 |
| Max. Pressure | 3000 psi (207 bar) |
Thermo Scientific™ Acclaim™ HILIC-10 HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use this HILIC column to retain and separate highly polar molecules that are unretained by reversed-phase chromatography.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 8% |
| Stationary Phase | Proprietary |
| Temperature | 70°C |
| Phase | HILIC |
| For Use With | LC/MS |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | HILIC |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 300 m²/g |
| Product Line | Acclaim |
Thermo Scientific™ µPAC™ Neo HPLC Columns
Learn more about your proteome samples with Thermo Scientific™ μPAC™ Neo Plus HPLC columns.
| Pore Size | 100 to 300 Å |
|---|---|
| Stationary Phase | C18 |
| Endcapped | Yes |
| Packing Material | Silicon Chip |
| pH | 1.5 to 7 |
| Max. Pressure | 6526 psi (450 bar) |
Thermo Scientific™ Acclaim™ Organic Acid HPLC Columns
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Use for separation of hydrophilic, aliphatic, and aromatic organic acids.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Carbon Load | 17% |
| Stationary Phase | Proprietary |
| Temperature | 60°C |
| Phase | Reversed Phase |
| Endcapped | Yes |
| Column Type | Specialty/Application Specific |
| pH | 2 to 8 |
| Green Features | FSC |
| Surface Area | 300 m²/g |
| Product Line | Acclaim |
Thermo Scientific™ Hypersil™ ODS (C18) Columns, 10μm Particle Size
Provide an excellent C18 phase for a broad range of applications and a global standard for many existing methods
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Particle Size | 10 μm |
| Carbon Load | 10% |
| Stationary Phase | C18 |
| Phase | Reversed Phase |
| Packing Material | Silica |
| Column Type | Reversed Phase |
| pH | 2 to 8 |
| Surface Area | 170 m²/g |
| USP Type | L1 |
MilliporeSigma™ Supelco™ BIOshell™ A400 Protein C18 Column, 3.4 μm Particle Size (Dia. 75-300 μm)
BIOshell™ 400 Å Protein C18 columns contain 3.4 μm advanced Fused-Core™ particles with 400 Å pores that are specifically engineered to provide efficient separation of larger proteins.
| Particle Size | 3.4 μm |
|---|---|
| Stationary Phase | C18 (octadecyl) |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | C18 (octadecyl) Phase/Spherical Silica Particle Platform |
| Endcapped | Yes |
| pH | 1 to 9 |
| Material | Stainless Steel |
| Technique | Fused-Core HPLC |
| Surface Area | ̃15 m2/g |
| Product Line | BIOshell |
MilliporeSigma™ Supelco™ GreenSep™ Pyridyl Amide SFC HPLC Column, 5 μm Particle Size
A metal free, ultra high purity chromatographic media that is pressure stable and specifically engineered for high performance SFC separations.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Particle Size | 5 μm |
| Stationary Phase | Pyridyl Amide |
| Phase | SFC |
| Matrix | Pyridyl Amide Phase |
| Technique | SFC HPLC |
| Product Line | GreenSep |
MilliporeSigma™ Supelco™ Astec™ CLC-L Chiral HPLC Column, 5 μm Particle Size
Ideal for analysis of hydroxy acids, like lactic, malic, tartaric and mandelic acids, amino acids, other amines and bi-functional racemates, like amino alcohols.
MilliporeSigma™ Supelco™ SUPELCOSIL™ ABZ+Plus HPLC Column, 3 μm Particle Size
Offer both high deactivation and unique selectivity.
| Pore Size | 120 Å |
|---|---|
| Particle Size | 3 μm |
| Stationary Phase | Amide, Alkyl |
| Phase | Reversed Phase |
| Matrix | Amide, Alkyl Phase/Silica Gel, Spherical Particle Platform |
| Endcapped | Yes |
| Surface Area | 170 m2/g |
| Product Line | SUPELCOSIL |
TSKgel™ Sugar AXG HPLC Column, 10 μm Particle Size, Sold by MilliporeSigma™ Supelco™
TSKgel™ Sugar AXG columns are packed with 10 μm porous spherical PS/DVB particles which are surface modified with a strong anion exchanger. They are used for the gradient separation and analysis of monosaccharides, disaccharides, and sugar alcohols.